DMAE ili dimetilaminoetanol je antioksidant i prekursor acetilholina, neurotransmitera u mozgu (učestvuje u njegovom stvaranju). Da bi dejstvo DMAE bilo jasno, treba da se zna kako mozak funkcioniše. Moždane ćelije komuniciraju preko ogranaka nervnih stanica - dendrita koji se nikad ne dodiruju. Nervni impuls se prenosi s jednog na drugi neuron preko neurotransmitera, hemijskih supstanci koje se oslobađaju na krajevima nervnih vlakana kada stigne nervni impuls. Te supstance su pokretači mozga. Proizvodnja acetilholina je na vrhuncu oko četrdesete godine života, posle čega postepeno opada. Ljudi sa Alchajmerovom bolešću imaju nedostatak acetilholina, ali se još uvek ne zna da li je to uzrok ili samo posledica bolesti. Acetilholin je važan za memoriju, za razvijanje inteligencije i za raspoloženje. Kako njegov nivo opada, tako počinje postepeno slabljenje memorije. Postoje i drugi faktori gubljenja pamćenja, na primer smanjenje količine nekih hormona u organizmu kao DHEA, estrogena i testosterona.
Pošto je DMAE izvor holina koji učestvuje u proizvodnji acetilholina, on može da uspori proces opadanja mentalne funkcije i da poboljša raspoloženje. DMAE štiti mozak i može se smatrati prevencijom senilnosti i opadanja mentalnih funkcija. Bogat izvor DMAE u hrani nalazi se u sardinama i sardelama.
Zbog svog povoljnog delovanja celokupan organizam, DMAE se naročito preporučuje starijoj populaciji, sportistima, a može se primenjivati i u kozmetičke svrhe. DMAE može da ublaži znakove starenja, smanjuje hronični umor, a primenjen spolja ima i blagi efekat zatezanja kože.
Sportisti pomoću DMAE mogu da povećaju svoje psihofizičke aktivnosti i sveopštu kondiciju, ali i da skrate vreme oporavka od fizičkih napora. Njima je DMAE značajan i kao prekursor acetilholina, koji ima direktnog povoljnog uticaja na mišićne kontrakcije.
Preporučena doza i način upotrebe
1 kapsula dnevno ili po preporuci lekara. DMAE nije toksičan i bezbedan je za upotrebu, ali se treba pridržavati preporučene doze. Prekomerna doza DMAE može izazvati nesanicu, glavobolju i napetost u mišićima. Osobe alergične na PABA vitamin B, treba da izbegavaju suplemente sa DMAE, jer su ova dva jedinjenja hemijski srodna.
Amino kiseline su osnovna građa proteina a osim toga učestvuju u bezbrojnim procesima u organizmu. I ako ih u prirodi ima preko petstotina za žive organizme je bitno svega dvadesetak. A tih dvadeset možemo svrstati u dve grupe, i to one koje naš organizam može da sintetiše (sam "napravi") a koje nazivamo neesincijalnim i one koje ne možemo "proizvesti" odnosno ESENCIJALNE amino kiseline!
Ako nam je jasno da postoje amino kiseline koje naše telo ne može da sintetiše isto tako nam MORA biti jasno da ih treba uneti ishranom ili ,još sigurnije , dodatnom suplementacijom! Ovo važi za sve, a pogotovo za aktivne sportiste i rekreativce, kao i one koji su se prepustili današnjem tempu a žele da sačuvaju svoje zdravlje!
Ukratko ,dodavanjem amino kiselina, bilo da su prahu, tečnosti ili tabletama, obezbeđujete, prvenstveno, normalno funkcionisanje organizma, pa zatim, oporavak, izgradnju mišića, podršku normalnoj iskorišćenosti masti i mnogo toga drugog.
Dakle, ukoliko smo Vam, barem, malo približili važnost ovog dela suplementacije, ne oklevajte!